Jumat, 13 Juni 2014

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Multiple Intelligence

Nama                          : Laras Aprillia
Nim                             : 141100644
Semster/Unit              : VI/1
Jurusan/Prodi            : Tarbiyah/PBI                                                                                                                                                                            
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah                       : SMAN 1 Langsa
Kelas/Semester                      : XII/1
Nama Pelajaran                    : Bahasa Inggris
Skill/Fokus                             : Menulis
Materi                                     : Narrative Text
Waktu                                      : 45 Menit

I.  Standar Kompetensi
Mengungkapkan makna dalam teks esei berbentuk  report, narrative, dan analytical exposition dalam konteks kehidupan sehari-hari

II.  Kompetensi Dasar
Mengungkapkan makna dan langkah retorika dalam  esei dengan menggunakan ragam bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari dalam teks berbentuk: report, narrative, dan analytical exposition 

III.    Tujuan Pembelajaran
1.      Kognitif
Produk            : Mengetahui dengan benar isi narrative text.
Proses             : Memahami makna narrative text.
2.      Psikomotor
1.      Menulis kalimat dengan isi narrative text.
2.      Merespon dan memahami berbagai konteks narrative text.
3.         Afektif (Karakter sosial dan Individu)
                        Karakter
1.      Ikut serta dalam semua aktifitas pembelajaran selama proses pembelajaran
2.      Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan
Sikap
1.      Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-centered
2.      Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
3.      Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memotong
4.      Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diucapkan, dimana, dan kepada siapa
5.      Berpendapat secara baik dalam diskusi

IV.  Indikator
1.      Kognitif
Produk            : Mengetahui dengan benar isi narrative text.
Proses             : Memahami makna narrative text.
2.      Psikomotor
1.      Menulis kalimat narrative text.
2.      Merespon dan memahami berbagai konteks narrative text.
3.         Afektif (Karakter sosial dan Individu)
     Karakter
1.      Ikut serta dalam semua aktifitas pembelajaran selama proses pembelajaran
2.      Bertanggung jawab terhadap tugas yang diberikan
Sikap
1.      Ikut serta dalam proses pembelajaran yang berorientasi pada learner-centered
2.      Bertanya dengan sopan dalam kegiatan pembelajaran di dalam kelas
3.      Mendengar pendapat orang lain dengan baik tanpa menyanggah atau memotong
4.      Berkomunikasi dengan baik, atau apa yang harus diucapkan, dimana, dan kepada siapa
5.      Berpendapat secara baik dalam diskusi

V.    Mode of Learning
Method     : Small Group dan Multiple Intelligence : word smart and picture smart.


VI. Learning Material
NARRATIVE TEXT
·      Purpose                           : to amuse or entertain
·      Text organization           :
v Orientation
v Complication
v Resolution
·      Language Features        :
v  Focus on spesific and individualized participants
v  The use of material process (action verb)
v  The use of some behavioral and verbal process
v  The use of past tenses
v  The use of temporal conjunctions and temporal circumstances.

VII.   Media
Buku panduan Look Ahead 3. Dan Gambar Spongebob Squarepants.

VIII.       Teaching-Learning Activities
Activity Number
Description
Time Allocation

Kegiatan Awal
10 menit





1
Guru memulai pelajaran dengan menunjukkan sebuah gambar Spongebob Squarepants dan kemudian menanyakan kepada siswa beberapa pertanyaan:
·        Do you know this picture?
·        Do you like watching Spongebob Squarepants?
·        Can you tell me what do you know about spongebob?
·        Can you tell me a short story of spongebob?
·        Do you know what kind of text of Spongebob squarepants?






Kegiatan Inti
30 menit
2
Guru menjelaskan materi pembelajaran tentang narrative text.

3
Guru membagi siswanya ke dalam beberapa kelompok, setiap kelompok berisi maksimal 3 orang siswa. Guru memberikan setiap kelompok  sebuah gambar pada tokoh Spongebob Squarepants beserta sifat masing-masing dan menamai setiap kelompok sesuai dengan nama tokoh pada gambar yang mereka dapat. Kemudian guru memberikan alur cerita Spongebob Squarepants dan meminta setiap kelompok untuk membuat cerita berdasarkan alur tersebut beserta membuat sebuah gambar ilustrasi dari cerita yang mereka buat. Siswa juga harus menandai setiap bagian dari teks sesuai dengan text organization yang telah mereka pelajari. Setelah siswa selesai menyelesaikan tugasnya, siswa mempresentasikan hasil kerja kelompok mereka di depan kelas.



Kegiatan Akhir
5 menit

Guru menanyakan kepada beberapa siswa secara lisan tentang pengertian, tujuan, bagian dan ciri kebahasaan narrative text menggunakan kata-kata siswa sendiri.


IX.  Sumber Pembelajaran
· Look Ahead 3, Halaman 37-40.

EVALUATION
Read the following plot summary and characters in The Spongebob Squarepants The Movie. Then, Make your own version of the story. Start your story with orientation, complication, and resolution.

The Spongebob Squarepants Movie
Plot Summary
There’s a trouble brewing in Bikini Bottom. Someone has stolen King Neptune’s crown, and it looks like Mr. Krab, Spongebob’s boss, is the culprit. Though he’s just been passed over for the promotion of his dreams, Spongebob stands by his boss, and along with his best pal patrick, set’s out on a treacherous mission to Shell City to reclaim the crown and save Mr. Krab’s life.
Title

Orientation


Complication



Resolution



X.    Assessment
NO
NAME
Language Skill and Component
Content
Organization
Vocabulary
Language Use
Mechanics
1






2






3






4






5






6






7






8






9







Rubrik Penilaian Writing
Criteria
Rating Score
Remarks



Content



27-30
Excellent to very good. It is for the students with some knowledge of the subject and adequate of range development, mostly relevant to topic sentence, but lack the detail




22-26
Good to average. It is for the students with some knowledge of the subject and adequate of range development omitted, but lack the detail.



17-21
Fair to poor. It is for the students who do not show knowledge of the subject, little substantive indequate development of the subject.



Organization



18-20
Excellent to very good. Provide fluent expression, ideas clearly stated, sentence are organized and logical sequence cohesion.


14-17
Good to average. Somewhat ehoppy-loosely organized but main ideas stand out.



10-13
Noon-influent ideas. Confused or disconnected, lack logical sequencing and development.



7-9
Very poor. Doesn’t communacate, no organization or not enough to evaluate.


Vocabulary


18-20
Excellent to very good. Students with sophisticated range effectively word from, the imitative appropriate register.


14-17
Good to average. Adequate range-occasional errors, meaning not obscured.

10-13
Fair to poor. Limited range, frequent errors of word or idiom, usage, meaning confused or obscured.


7-9
Very poor. Lack of essensial translation, little knowledge of English.


Language Use


22-25
Excellent to very good. Effective complex construction-few wrrors arrangement, tense number, words order/function, articles, pronouns, preposition.



18-21
Good to average. Some effective complex construction, frequent errors on the use of the sentence elements.


Fair to poor. Major problem in simple complex construction, tense, number, words order/function, articles, pronouns, preposition, meaning, confused and obscured, articles, pronouns, and/or fragments detections-meaning confused and obscured.



5-10
Very poor. Usually no master construction rules dominated by errors, does not communicate, not enough to evaluate.


Mechanics


5
Excellent to very good. Demonstrate mastery of punctuation, few errors in capitalization and hard writing.



4
Good to average. Occasionally errors of punctuation, capitalization, writing sentence, but meaning not obscured.




3
Fair to poor. Frequent errors of punctuation, capitalization, writing sentence, poor hard-writing-meaning confused or obscured.




2
Very poor. No mastery of connection, dominated by errors of spelling, punctuation, capitalization, paragraphing and writing illegible or not enough to evaluate.

Mengetahui,                                                                           Langsa, 13 Juni 2014
Kepala Sekolah                                                                       Guru Bidang Studi,


Putri Sara, M. Ed                                                                    Laras Aprillia, S. Pd.i